DRŽITELKA AKREDITACE MINISTERSTVA ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY ČR K PROVÁDĚNÍ VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ

Kurzy -> Současná světová literatura a literatura jednotlivých zemí

Současná ruská literatura

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy posoudilo žádost instituce: Akademie Literárních novin, IČ 02513251, Korunní 104, 101 00 Praha 10, Č.j.: MSMT- 1754/2016-1-7 ze dne 8.1.2016 o udělení akreditace na základě § 25 a § 27 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, rozhodlo takto:

Uděluje akreditaci instituci: Akademie Literárních novin, IČ: 02513251 sídlem: Korunní 104, 101 00 Praha 10 k provádění vzdělávacích programů a vydávání osvědčení o jejich absolvování kurzu Současná ruská literatura.

 *****

Odborný garant: Mgr. Ondřej Mrázek, rusista, překladatel, publicista

V našem kurzu se pokusíme představit současnou ruskou literaturu a autory v šíři, která české veřejnosti zůstává spíše skryta. Nabídneme pomyslné setkání s prozaiky, básníky i textaře (texty novodobých ruských šansoniérů, rockových kapel či raperů – duchovních následovníků Okudžavy, Vysockého a Galiče – jsou v Rusku dodnes součástí literárního dění), a to jak s těmi, jejichž knihy jsou u nás více či méně známé, tak i s těmi z „odvrácené strany" literárního Ruska. Ti na rozdíl od postmodernistů nevytvářejí vlastní formální konstrukce, ale pokoušejí se zachytit ruskou skutečnost bez příkras, v její drsné podobě. Zatímco postmodernisté tíhnou ke kosmopolitismu, realisté se obrací k ruským kořenům a patriotismu, od iniciování debaty o ruské otázce až k výzvám ke svržení režimu jako jediné šanci na záchranu země. Krátký exkurz do zakázané krajiny současné ruské literatury se pokusíme zpestřit přiblížením ukázek z vybraných knih, promítneme si úryvky ze zajímavých filmů inspirovaných současnou literaturou a poslechneme a analyzujeme několik písní, které se staly výrazným fenoménem pro mladou generaci kulturně zaměřených Rusů. Přesahem dvoudenního semináře bude seznam kulturních tipů na české překlady knih, divadelní představení, koncerty kapel nebo ruské filmy, které by mohly motivovat české studenty k hlubšímu zájmu o ruskou kulturu a společnost, ke snaze udělat si na základě slyšeného, viděného a přečteného vlastní, nezávislý názor.

Obsah kurzu:

1/ Úvod do společenského, kulturního a politického kontextu současné ruské kultury. Jak se dnes projevuje tradiční střet car-básník. Otázka svobody projevu, cenzury, šedé zóny a politicky angažovaného umění kulturních rebelů v putinovském Rusku. Kulturní identity Moskvy, Petrohradu, Sibiře, Nižního Novogorodu a Permi jako protiklady v jednotě.

2/ Proevropský liberalismus, sociální patriotismus, pravoslavný izolacionismus, globalizační konzumerismus, prokremlovské sociálně-literární inženýrství – hlavní myšlenkové a kulturní proudy a jejich odraz v současné ruské literatuře.

3/ Od halucinogenních hrátek konceptualismu k post-bulgakovské grotesce: Viktor Pelevin (Generace X, Čapajev a Prázdnota, Svatá kniha vlkodlaka) Vladimir Sorokin (Den Opričnika, Třicátá Mariina láska)

4/ Fantasmagorie jako detektivka: Renesančně-postkonceptuální šibal Pavel Pepperštejn (Pražská noc, Svastika a Pentagon).  Syn slavného ruského malíře, žijícího a vystavujícího dlouhodobě v Praze, Viktora Pivovarova nás ve své Meyrinkovsky tajuplné novele Pražská noc zavede do české metropole, kde se andělsky krásný ruský nájemný vrah setkává s místní ztřeštěnou zlatou mládeží, mumií Klementa Gottwalda a Milošem Jakešem převtěleným do slovanského mága, detektivní novely Svastika a Pentagon pro změnu na Krym.

5/ Mistři konceptu, básníci duše: fenomén ruského undergroundového konceptualismu přežívá do dnešní doby zejména díky tvorbě básníků, experimentátorů a performerů Lva Rubinštejna a Dmitrije Prigova. Absurdita, nadhled, ironie, překvapení – o osobním setkání se Lvem Rubinštejnem a chystaném sborníku českých překladů Dmitrije Prigova.

6/ Apokalypsa nových realistů: Roman Senčin, Jeltyševovi (2009). Apokalyptická sága sleduje osud vymírající rodiny křupanského policisty, která se po vyhazovu svého živitele z práce pomalu, ale jistě upijí k smrti.

7/ Radikální vlastecký realismus: Zachar Prilepin. Jeden z nejúspěšnějších, nejobdivovanějších i nejskandálnějších ruských spisovatelů dnešní doby, nezávislý publicista a aktivista (organizátor sbírek humanitární pomoci pro oběti konfliktu v Donbasu a Luhansku). Soubor povídek Botky plné horké vodky, romány Saňka a Patologie i nejnovější román Tábor o Lágru na Soloveckých ostrovech, který vyjde v českém překladu lektora semináře již letos ve vydavatelství Argo.

8/ Amazonky ruské literární džungle: Natalija Ključarjeva (* 1980) a další autorky současné ruské literatury. Téma ženy, machismus, feminismus a revoluce. Novela Rusko je vagón třetí třídy – rusky 2007

9/ Hašek, Fučík, Grošek anebo Mystifikace s českým přesahem: Jak ruští literáti a čtenáři vnímají českou literaturu a kulturu, jaké asociace je napadají, když se řekne Hašek, Fučík, Kundera nebo Praha? román Lehká snídaně ve stínu nekropole. Moskevský spisovatel a mystifikátor s pseudonymem Jirži Grošek si pohrává se svou identitou českého spisovatele, následníka v Rusku populárního Haška a Kundery.

10/ Magie a posvátnost divadla v současném Rusku, dramatizace provázené zákazy i skandální popularitou, dokumentární divadlo TEATR-DOKU, mystické divadlo U Mostu z Permi, ruské současné drama na českých pódiích, ruští režiséři v ČR, ruská divadelní poetika v Čechách: Docela Malé Divadlo z Litvínova.

11/ Fenomén Leviatan: současné ruské filmy, komercionalizace a úpadek versus úspěchy ruského filmu v zahraničí, konflikty s Ministerstvem kultury, omezení, zákazy, propagandistické velkofilmy o ruské historii.

12/ Interaktivní veselice: Závěrečná diskuze a katarze, Inspirace vlastními zážitky a poznatky, účastníci kurzu vystoupí před kolegy s prezentací vybraného textu, filmu, písně nebo vlastních zkušeností z učitelské praxe při výuce ruského jazyka a literatury.


 Spolupořadatelem akce je Ruské středisko vědy a kultury v Praze.
OHLASY:

Velmi kladně hodnotím atmosféru v redakci novin a vážím si jí, vstřícný přístup a usměvavé tváře jsou bohužel v dnešní době vzácností.
Nápad pojmout kurz jako dvoudenní záležitost se ukázal velice přínosným. Pan lektor vyšel vstříc našim požadavkům ze závěru prvního dne a trochu uzpůsobil náplň druhého dne kurzu. Seminář Současné ruské literatury se tak stal exkurzem do světa ruské oficiální i neoficiální kultury i života a mentality obyčejných lidí; lektorovy zkušenosti jak z pobytů v ruském impériu, tak z překladů ruských knih do češtiny daly kurzu ten správný šmrnc. 
Nejsem ruštinář a z ruštiny mám jen základy (jediná z celého osazenstva semináře), a právě proto jsem vděčná za nahlédnutí pod pokličku ruské společnosti a kultury v historickém kontextu. Do kurzu jsem se přihlásila, protože zájem dnešních studentů středních škol o ruštinu stále stoupá, dozrává generace mladých lidí nepostižených stigmatem roku 1968. Ruskou literaturu nelze ignorovat v rámci výuky světové literatury, upozaďovat ji na základě dávno prožitých křivd. V tom kurz naplnil má očekávání do puntíku a poskytl mi cenné informace, které s chutí budu předávat dál.
Už teď se těším na další kurzy, doufám, že proběhnou a zájem z řad nás, pedagogů, bude větší.

M.K., Dvůr Králové nad Labem
Akademie Literárních novin je členem Evropské asociace programů tvůrčího psaní.

Akademie Literárních novin, spol. s r.o. - idatabaze.czSemináře, školení - idatabaze.cz


Copyright © 2017 Akademie Literárních novin. Všechna práva vyhrazena.