DRŽITELKA AKREDITACE MINISTERSTVA ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY ČR K PROVÁDĚNÍ VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ

Kurzy -> Literatura věnovaná dětem

Pozvěme komiks do školy a do knihovny

Stručná historie komiksu, komiksy pro dospělé i pro děti, užití komiksu v reklamě i vzdělávání. Nápady a náměty, jak s komiksem čtenáře seznámit, jak je aktivně vtáhnout či jak si zahrát komiksové divadlo. 

Kurz je určen pro vyučující českého jazyka, výtvarné a mediální výchovy na základních školách, knihovníky a další zájemce o tuto tematiku 

Lektoři: Klára Smolíková, garant kurzu, a Karel Jerie, komiksový tvůrce a propagátor komiksu

OBSAH KURZU 

 * Komiks a četba: Je prohlížení komiksů jen jednohubka ke čtení? Fenomén komiksu v současném světě, žánry komiksu, recepce komiksu. 

 * Stručná historie komiksu: Nejen superhrdinové. Od jeskynních maleb ke komiksu na billboardech, v muzejních expozicích a v učebnicích.

 * Komiks a mediální výchova: Proč je do kompetencí pro 21. století zařazovaná mediální kreativita, co vše patří do informační gramotnosti a jak nám komiks pomáhá v rozvíjení vizuální gramotnosti?

 * Komiks pro dospělé a dospívající: Jak se orientovat v současné komiksové produkci? Komiksovou produkci českých nakladatelství představí Filip Gotfrid.

 * Komiks pro děti: Jaké komiksy pro děti vycházejí? Dětské časopisy a komiks, komiksové projekty zaměřené na dětské čtenáře, vztah dětí ke komiksu.

 * Komiksové workshopy: Metody, jak komiks prezentovat čtenářům a jak u nich povzbuzovat vlastní komiksovou tvorbu.

 * Jak vzniká komiks a z čeho všeho se skládá (scénář, kresba, lettering atd.): Představení Karla Jerieho, komiksového tvůrce, který komiks nejen tvoří, ale i aktivně propaguje.

 

Lektorkou semináře je Mgr. Klára Smolíková (1974), spisovatelka dětských knih a scénáristka komiksů, zároveň zkušená lektorka. Osm let vedla seminář mediální výchovy na Pedagogické fakultě UK, deset let učila studenty knihovnictví. Prostřednictvím workshopů hledá způsoby, jak popularizovat komiks zejména mezi mladými čtenáři. Její komiksové knihy „Viktorka a vesmírná dobrodružství" (Portál 2014) a „Husité" (Albatros 2012) byly vybrané do seznamů Nejlepší knihy pro děti, kniha „Řemesla (Albatros 2013)ocenili knihovníci v anketě SUK - Čteme všichni. 

Hosty semináře jsou:

Karel Jerie (1977), český malíř a komiksový kreslíř. Absolvent Akademie výtvarných umění [1] je autorem komiksových alb Oidipus Rex (Garamond), Šifra mistra Hanky (Garamond) nebo Candide 1: Král Bulharů (BB art), spolupracoval na sbornících Inseminátor a O (ne)mrtvých jen dobré. V roce 2008 získal I. cenu na Mezinárodním komiksovém festivalu v Lodži za komiks věnovaný historii českého komiksu Sbohem má lásko. V roce 2006 spoluzaložil občanské sdružení na podporu komiksu SEQENCE.

Filip Gotfrid (1974) - dlouholetý fanoušek a sběratel komiksu. Pracuje 17 let v knihkupectví specializovaném na komiks v Praze a jen o něco kratší dobu na pozici korektora pro komiksové vydavatelství Crew, napsal stovky komiksových recenzí pro několik časopisů, v současnosti v tomto ohledu spolupracuje s časopisy XB-1 (dříve Ikarie) a Pevnost.
Akademie Literárních novin je členem Evropské asociace programů tvůrčího psaní.

Akademie Literárních novin, spol. s r.o. - idatabaze.czSemináře, školení - idatabaze.cz
sphere


Copyright © 2017 Akademie Literárních novin. Všechna práva vyhrazena.